Ramazan sadece bir ibadet ayı değil, aynı zamanda vücudumuz için de bir dinlenme, yenilenme zamanıdır.

Uzun süre yememişseniz, orucunu açarken yavaş yemeyi ve bol miktarda sıvı ve az yağlı, sıvı bakımından zengin gıdalarla başlamanızı yararlı bulabilirsiniz.
Bol miktarda sıvı içmek, meyve, sebze, yoğurt, çorba ve güveç gibi sıvı bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, gün boyunca kaybedilen sıvıları kazanmak ve ılık sulandırmanın ertesi gününe başlamak için çok önemlidir. Tuz susuzluğu uyarır ve bu nedenle çok fazla tuzlu yiyecek tüketmekten kaçınmak iyi bir fikirdir. Sahur, oruç gündüz için gerekli sıvı ve enerjiyi sağlar, böylece sağlıklı seçimler yapmak oruçla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

İftar yemekleri genellikle kutlama zamanıdır. Çok fazla derin yağda kızartılmış, kremalı ve tatlı yiyecek tüketmek Ramazan ayında kilo almanıza neden olabilir. Ramazan, uzun vadede sürdürebileceğiniz diyetinizin dengesini iyileştirmek için değişiklikler yapmak için iyi bir zaman olabilir.

İçecekler – su, süt, meyve suları veya smoothie’ler – su, fazladan kalori veya ilave şeker olmadan hidrasyon sağlar. Süt ve meyveye dayalı içecekler bazı doğal şekerler ve besinler sağlar – bunlar aynı zamanda orucunu açmak için de iyidir, ancak oruç tuttuktan sonra çok fazla şeker ve kalori sağlayabildiklerinden oruç tuttuktan sonra çok miktarda şeker içmekten kaçının.

Hz. Peygamber’in zamanından beri geleneksel olarak oruç tutmak için yenen hurmalar, enerji için doğal şekerler sağladıkları, potasyum, bakır ve manganez gibi mineraller sağladıkları ve bir lif kaynağı oldukları için oruç tutmanın harika bir yoludur. Ayrıca kayısı, incir, kuru üzüm veya kuru erik gibi lif ve besin sağlayan diğer kuru meyveleride deneyebilirsiniz.
Meyve – Güney Asya kültürlerinde oruç tutmanın geleneksel bir yolu olan meyve, enerji, sıvı ve bazı vitamin ve mineraller için doğal şekerler sağlar.
Çorba – birçok Arap ülkesinde geleneksel, hızlı kesmek ve akışkan sağlamak için hafif bir yoldur. Geleneksel çorbalar et suyuna dayanır ve genellikle mercimek ve fasulye gibi bakliyat ve makarna veya tahıl gibi nişastalı yiyecekler içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.