“Avrupa Kişilik Özellikleri Dergisi”nde yayınlanan yeni araştırmalar, bazı kişilik özelliklerinin insanların ne kadar süreyle ve ne kadar iyi uyuduklarına bağlı olduğunu buldu.
Iowa State Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan çalışma yazarı Zlatan Krizan “Uyku çok dinamik ve biyolojik olarak düzenlenmiş, aynı zamanda kişisel bir özellik” dedi.
“Hangi kişilik özelliklerinin uykunun doğasını ve ritmini öngördüğünü ortaya çıkarmak, klinik olduğu kadar teorik bir bakış açısından da önemlidir. Artı, yaşam boyu uykusuzluğumun kim olduğumuza uykunun dair neler gösterebileceğini bulmam için beni motive ettiğini itiraf etmeliyim. ”

Araştırmacılar, ABD Çalışmalarında Orta Yaşam Gelişimine katılan 382 kişiden verileri analiz etti. Çalışma, temel kişilik özelliklerinin ilk iki değerlendirmesini içerdi. Birkaç yıl sonra, katılımcılar uykuda uyku izleme cihazları taktılar ve bir hafta boyunca uyku kalitesinin günlük değerlendirmelerini yaptılar.
Bulgular, Büyük Beş kişilik özelliklerinden ikisinin uyku kalitesi ile ilgili olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, daha nevrotik ve daha az vicdani bireylerin uykularında daha fazla rahatsızlığa maruz kalma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Daha fazla nevrotik birey de, ne kadar uyudukları konusunda daha fazla değişkenliğe sahip olma eğilimindeydi.
“Bir kişinin nasıl uyuduğu kısmen kişilik yapılarına yansır. Örneğin, olumsuz duygulara daha fazla yatkın olan bireyler ve kendi kendini kontrol etmekte zorluklar, bir geceden diğerine daha değişken bir uykuya sahipti; PsyPost’a söyledi.
Araştırmacılar çalışmanın özellikle nedensellik açısından kısıtları olduğunu belirttiler.

https://www.psypost.org/2019/05/study-finds-how-a-person-sleeps-is-partially-reflective-of-their-personality-53752#.XO1lO18Owug.twitter

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.