Gül uçucu yağının sağlık yararları

Cilt bakımı ve tedavisi – Gül esansiyel yağlarının akne, su çiçeği, sivilce, iz ve stresin neden olduğu iltihap izlerini, göz altındaki koyu halkaları veya çatlakları azalttığına inanılır. Hamilelik ve kilo kaybı nedeniyle oluşan çatlaklar da bu esansiyel yağ ile azalır. Bunun nedeni, yağda aşırı antioksidanların bulunmasıdır.
Yara tedavisi – Gül yağının cilde uygulanması enfeksiyonun gelişimini azaltabilir ve yaraların septik olmasına yardımcı olabilir.
Depresyon tedavisi – Rehabilitasyon merkezlerine başvuran hastalara, anti-depresan etkilerini arttırmak için normal ilaçlarıyla birlikte gül yağı verilebilir.
Enflamasyonun azaltılması – Gül yağı, analjezik özellikleri nedeniyle hastanın ateşi, gut ve artrit ağrısını yatıştırmakta çok yardımcıdır.
Mide bozukluğunun azaltılması – Aşırı gaz, sindirim bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu ve kalp yanması sıklıkla ciddi mide hastalıklarına neden olabilir. Ancak bunlar gül yağı kullanılarak azaltılabilir veya yatıştırılabilir.
Bakterilerin inhibisyonu – Gül yağı önemli bir bakterisit görevi görür. İshal, kolera ve bakteri tezahürünün neden olduğu diğer hastalıkların tedavisinde büyük ölçüde kullanılır. Bazen, iç sindirim organları bakteriler tarafından iltihaplanır. Bu durumlarda gül yağı kullanımı da bakterileri yok etmede yardımcı olur.

Kaynak:

4 Major Differences Between Essential Oils and Extracts

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.