Hamilelik ve kilo alma

Hamileyken Kaç Kilo Almalıyım?

40 haftalık gebelik boyunca karnınız büyürken aldığınız kiloların çoğu, büyüyen bebeğinizden gelir, ancak birkaç kilo fazladan almak da tamamen normal ve sağlıklıdır. Hamilelikte alınan kilolar, vücut tipinize, başlangıç kilonuz ve ikiz veya daha çok bebeğe hamile olmanız gibi başka etkenlere bağlı olduğu için, tek bir kilodan veya doğrudan bahsetmek mümkün değildir.

Hamileyken Kaç Kilo Almak Normaldir?

Hiçbir anne birbirinin aynı değildir, bu yüzden önerilen kilo alımı çoğunlukla gebelik öncesi kilonuz ve BKİ’nize bağlıdır.

BKİ nedir? Kilonuzun (kilogram cinsinden), uzunluğunuzun (metre cinsinden) karesine bölünerek elde edilen oran olan Beden Kitle İndeksi’nin kısaltılmışıdır. Çoğu durumda bu oran, vücudunuzdaki tahmini yağ miktarınızı verir.

Konu hamileyken alacağınız kilolara geldiğinde genel kural, BKİ’niz düşükse, tavsiye edilen kilo alma miktarınızın, BKİ’si yüksek olan birine oranla daha fazla olacağıdır. Sizin için doğru olanın ne olduğundan emin değilseniz, hamileliğiniz boyunca alacağınız sağlıklı kilo miktarı konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamilelikte Yavaş Yavaş Kilo Almak

“İki kişilik yeme” isteğinize direnin, hamileyken yavaş yavaş kilo almanız önemlidir. Gerçek şu ki ilk üç ayda vücudunuz bebeği desteklemek için ekstra kiloya ihtiyaç duymaz. Sabahları yaşadığınız bulantı ile mücadele edebileceğiniz düşünülürse, zaten ilk birkaç ay kilo almak epey zor olabilir. Ama gebeliğiniz ilerledikçe, ikinci ve üçüncü üç aylarda doğal olarak yavaş yavaş kilo alacaksınızdır.

Aşağıdaki liste, gebeliğin üç aylık dönemlerinde sağlıklı kilo alımı için almanız gereken ekstra kalori miktarının yaklaşık bir dökümünü vermektedir:

  • İlk üç ay: Ekstra kaloriye ihtiyaç yoktur.
  • İkinci üç ay:Günde yaklaşık 340 ekstra kalori.
  • Üçüncü üç ay:Günde yaklaşık 450 ekstra kalori.

Bu ekstra kaloriler, günde ortalama 2000 kalori alım önerisi esas alınarak verilmiştir. Bu bilgilerin VKE’niz ve  ikiz bebek bekleme gibi diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

Kendinizi aç hissetmiyorsanız, kalori alımınızı artırmak için kendinizi zorlamanıza gerek yoktur. Önemli olan vücudunuzu dinlemektir.  Kafanızda soru işaretleri varsa, doktorunuzla kalori ihtiyacınız hakkında konuşun.

Hamileyken diyet yapmayın, ama tükettiğiniz yiyecekler konusunda dikkatli olun. Bol miktarda besleyici, sağlıklı gıda aldığınızdan emin olun –gelişen bebeğinizi beslemek için kesinlikle iki kutu çikolata ya da dondurmaya ihtiyacınız yok.

Kilonuz normalin üstünde ya da altındaysa, gebeliğiniz boyunca hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için doktorunuz size bazı beslenme önerilerinde bulunabilir.

Gebelikte Kilo Alımı Nereden Kaynaklanıyor?

Gebelik kilolarının hepsi yağa dönüşmez. Ortalama bir bebek 3 ila 3,5 kg civarında doğar, bu da hamilelik sırasında alınan ortalama kilonun önemli bir kısmını oluşturur. Gebelik kilolarınıza katkı sağlayan faktörler arasında aşağıdakiler de yer alabilir.

  • Amniyotik sıvı (900 gr)
  • Daha büyük rahim (900 gr)
  • Artan kan hacmi (1300 ila 1800 gr)
  • Artan sıvı hacmi (900 ila 1300 gr)
  • Plasenta (700 gr)
  • Daha büyük göğüsler (450 ila 1300 gr)
  • Ekstra yağ deposu (2700 ila 3600 gr).

Hamilelik sırasında en önemli şey sizin ve bebeğinizin sağlığıdır. Başlangıç kilonuz ne olursa olsun, yapabileceğiniz en iyi şey, sizin ve bebeğinizin ihtiyacınız olan besinleri almanızdır. Hamilelik kilolarınızın önemli bir kısmını bebeğiniz doğduğunda vereceksiniz, ama ekstra yağ deponuza süt üretimi sağlaması için ihtiyacınız olacak.

Başta da belirttiğimiz gibi her anne birbirinden farklı ve özeldir, o yüzden vücudunuza kulak verin ve doktorunuzdan alabileceğiniz en doğru kilo miktarıyla ilgili yardım istemekten çekinmeyin.

erken doğum belirtileri haberimiz için tıklayınız

Önceki İçerikKURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?
Sonraki İçerikSiyah çayın faydaları
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.