Karpuz alerjisi belirtileri nelerdir? Dikkat başka alerjileriniz de olabilir

Bir karpuz alerjisi genellikle nadir görülür. Bununla birlikte, bir kişi karpuza tepki gösterirse, kaçınılması gereken başka yiyecekler de olabilir. Alerjisi olan bir kişi sıklıkla karpuz yemezse, semptomlarına neyin neden olduğunu bilmeyebilirler. Farklı bir yiyeceğe veya alakasız bir hastalığa karşı alerjisi olabilir.

Karpuz alerjisinin belirtileri diğer besin alerjilerine benzerdir. Bir doktor problemli yiyeceği tanımlamak için testler yapabilir.

Karpuz alerjisi genellikle çocukluk döneminde gelişir, ancak bazı insanlar bunu yetişkin olarak geliştirir.

Karpuz alerjisi Semptomları neler?

Karpuz alerjileri diğer gıda alerjileri ile benzer semptomları paylaşır. Semptomlar genellikle karpuzla temastan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. En yaygın karpuz alerjisi belirtilerinden bazıları şunlardır: ·

  • kalıcı öksürük
  •  kurdeşen
  • kaşıntılı bir dil veya boğaz·
  • karın krampları
  • karın ağrısı
  • mide bulantısı ya da kusma

Ciddi bir alerjik reaksiyon, hayatı tehdit edebilen anafilaksi tetikleyebilir. Karpuza karşı şiddetli reaksiyonu olan herkes acil tıbbi yardım almalıdır.

Anafilaksi belirtileri şunlardır: nefes darlığı, yutma sıkıntısı,  boğaz, yüz veya dilin şişmesi, mide bulantısı, karın ağrısı kusma hırıltılı şok (düşük tansiyondan)vertigo (baş dönmesi hissi)İlk kez bir karpuz alerjisi yaşayan herkes bir doktorla konuşmalıdır. Doktor tanıyı teyit edebilir ve gelecekteki tepkilerin tedavisi ve önlenmesi hakkında önerilerde bulunabilir.

Teşhis Bir deri testi, karpuz alerjisini teşhis etmenin en yaygın yoludur. Test, cildin iğnelenmesini ve bölgeye küçük bir karpuz örneği yerleştirilmesini içerir. Kişinin alerjisi varsa, birkaç dakika sonra ciltte kabarık bir şişlik görülür. Bir kan testinin sonuçları da bir alerjiyi gösterebilir. Ancak, bunları almak için birkaç gün veya hafta sürebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne göre, alerjiye karşı pozitif, ancak besinlerden hiçbir belirti görmeyebilirler. Bir doktor, bir tepkinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için bir kişinin klinik bir ortamda yiyeceği az miktarda yemesini gerektiren bir zorlama testi isteyebilir.

Önceki İçerikSiyah çayın faydaları
Sonraki İçerikİşte egzersiz ve diyet yapmadan kilo vermenin 14 yolu
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.