Öksürük için önce bal

BBC’nin İngiltere’de son yapılan çalışma ve kılavuaları dikkate alarak yaptığı bir habere göre akut kısa süreli öksürük tedavisinde ilaçtan önce BAL önerilmekte.

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) ve Halk Sağlığı İngiltere (PHE) kılavuzları, mevcut en iyi bilimsel kanıtlara bakıldıktan sonra geliştirilmiştir. Bu kanıtlara dayalı olarak BBC’nin yaptığı habere göre, akut kısa sürelik öksürüklerin tedavisinde antibiyotik kullanımından önce bal tercih edilmeli.

Bulgular, balın, insanların ne sıklıkla öksürdüğü ve öksürüklerinin ne kadar kötü olduğu da dahil olmak üzere, üst solunum yolu enfeksiyonları (solunum yolları enfeksiyonları) nedeniyle akut öksürük semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir.

Kılavuz yetişkinler ve 5 yaşın üzerindeki çocuklar için geçerlidir. Balın 1 yaşın altındaki çocuklar için güvenli olmadığını belirtmek önemlidir.

Bazı faydalar sağladığına da değinilen diğer ilaçlar arasında, bitkisel ilaç pelargonium ve guaifenesin veya antitussif dekstrometorfan içeren (12 yaş ve üstü kişiler için) öksürük ilaçları bulunmaktadır.

Akut öksürüklerin çoğu kendiliğinden iyileşecek olan kendi kendini sınırlayan viral enfeksiyonlardır. Ve antibiyotikler viral enfeksiyonları tedavi etmede genellikle etkisizdir ve arzu edilmeyen yan etkilere neden olabilir.

Antibiyotikler genellikle altta yatan bir sağlık durumundan dolayı komplikasyon riskinde artış varsa kullanılır.

Önemli olarak, gerçekten ihtiyaç duyulduğunda sadece antibiyotik kullanmalıyız. Artan antibiyotik direnci, gelecekte bu tedavilerden yararlanamayacağımız anlamına gelebilir.

Akut öksürük ile kastedilen nedir?Akut öksürükler kısa bir süre devam eder (aylar yerine haftalar veya haftalar). Bu kılavuz, üst solunum yolu enfeksiyonları (örneğin; soğuk algınlığı veya grip), akut bronşit (genellikle viral olan solunum yollarının geçici enfeksiyonu) ve diğer alt solunum yolu veya göğüs enfeksiyonları (pnömoni hariç) ile ilgili akut öksürüklere odaklanmıştır. Geliştirilen kılavuz yetişkinlerde, gençlerde ve 5 yaş üstü çocuklarda akut öksürük ile ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır.

Neden Bal?

NICE ve PHE, hepsi de çocuklarda ve gençlerde bal kullanarak bakılan 3 randomize kontrollü çalışmadan kanıt buldu. Çalışmaların ikisi tedavi edilmeden karşılaştırılmış ve gerektiğinde salin (tuzlu su), burun damlası, su buharı ve parasetamol içeren “destekleyici tedavi” ye izin verilmiştir. Her iki kıyaslamada, bal verilen çocuklar daha az öksürmüş ve tedavi verilmeyenlerle karşılaştırıldığında daha az şiddetli öksürüğe sahip olmuştur.  Bu kanıt, NICE ve PHE’nin balın öksürük semptomlarını hafifletmek için kullanılabileceğini ancak sadece 1 yaşın üzerindeki kişilerde kullanılmasını önermesine neden olmuştur. Bebek botulizmi (bebekleri etkileyebilecek nadir ve ciddi bir gıda zehirlenmesi) riski nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. Kılavuz ayrıca balın bir şeker olduğunu ve bu nedenle diş çürümesi riskine yol açabileceğini belirtmiştir.

Bir öksürüğü tedavi etmek için nasıl bal kullanabilirim?

Bal içeren birçok reçetesiz öksürük ilacı olsa da, benzer bir etki elde etmek için evde sıcak limon ile karıştırın. ·

kaynamış su bir bardak içine yarım limon sıkın·

1 -2 çay kaşığı bal ekleyin·

Sıcak olarak tüketin (küçük çocuklara çok sıcak içecekler vermeyin)

İlgili diğer yazılarımız:

En eski mucize BAL

Erzurum yaylalarından %100 doğal çiçek balı siparişi için  info@dogalyasam.org adresine mail atabilirsiniz.

 

Yepyeni ilan sitesi : Eskicim.org 

Bal, öksürük, limon, tedavi, antibiyotik, antibiyotik direnç, İngiltere, halk sağlığı, çocuk, akut, kronik, yetişkin, sıcak

Önceki İçerik19-64 yaş arası kişiler için faydalı egzersizler
Sonraki İçerikDiyet yapan kadınları bekleyen riskler
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.