Tuz’un tarihi neredeyse insanlıkla yaşıttır. M.Ö. 6000’de Çin’de tuz yataklarının varlığına işaret eden çalışmalar bulunmaktadır. Eskiden sadece gıdaların lezzetini arttırmak için kullanılan tuz zamanla besinleri saklama, konserve yapma gibi saklama yöntemleri ve sağlık dahil bir çok alanda tüketilen bir madde olmuştur.

Tuz tarih boyunca en önemli tüketim maddelerinden birisi olmakla kalmamış Roma döneminde ve hatta günümüzde Afrika’daki bazı toplumlarda bile para gibi bir değişim aracı olarak kullanım alanı bulmuştur.

Tuz, besinlerin doğal bileşiminde bulunduğu gibi, deniz tuzu (deniz suyunun buharlaştırılması ile elde edilir) ve kaya tuzu (halite, göl yataklarından veya toprak altından elde edilir, kurutulur) olarak da elde edilir. Genel olarak tuz sodyum ve klorürden oluşan bir bileşendir.

Tuzun vücudumuzdaki görevleri:

 • Vücutta sıvı dengesinin ve dolayısıyla kan basıncının düzenlenmesinde,
 • Asit-baz dengesinin sağlanmasında
 • Sinir-kas sisteminde uyarıların iletilmesinde

Vücudumuz için bu kritik görevlerin yanısıra antiseptik özelliği de olan tuz,  gıdaların nem miktarını büyük oranda düşürerek gıdaların bozulmasına neden olabilecek bakterilerin üremesini kontrol altında tutar.

Ne kadar tuz tüketmeliyiz?

Dünya Sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram olarak önermektedir.

2008 yılında Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yaptığı ve ülke genelini yansıtan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na göre tuz tüketimimizin günde 18 gram olduğu belirlenmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından tuzun daha az tüketilmesini sağlamak amacıyla 2011 yılından beri  “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” uygulanmaktadır.

2012’ de tekrarlanan “Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması”na  göre tuz tüketimi (15 gr/gün) seviyesine düştüğü görülmekle birlikte bu oran hala tavsiye edilen değerin üç katıdır.

 Fazla Tuz’un vücudumuz için zararları nelerdir?

Tuz fazla miktarda tüketildiğinde birçok sağlık problemine neden olmakta ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Dünyada ölümlerin yarıdan fazlasına bulaşıcı olmayan hastalıklar neden olurken; bunların %30‟unu kalp-damar hastalıkları oluşturmaktadır. Sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği, sigara kullanımı ve alkolün zararlı kullanımı kronik hastalıkları tetikleyen ve değiştirilmesi mümkün olan, elimizde olan risklerdir.

Tuz’un gereğinden fazla tüketimi de önemli bir Sağlıksız beslenme sorunudur.

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp-damar hastalıklarının en önemli risk faktörüdür. Yüksek kan basıncı dünyadaki tüm ölümlerin %13‟ünden sorumludur.

Kan basıncı seviyesinin en önemli belirleyicisi, diyetle alınan sodyum yani tuz miktarıdır. Yüksek sodyum (günde 2 gram‟dan fazla) ya da tuz (günde 5 gram‟dan fazla) tüketimi;

 • Yüksek kan basıncı,
 • Daha yüksek kalp hastalıkları ve inme riski,
 • Böbrek hastalıkları,
 • Obezite,
 • Diyabet
 • Mide Kanseri
 • Osteoporoz
 • Solunum yolu hastalıkları riskini artırabilir.

Diyetteki tuz miktarının günde 1 gram azaltılması felçleri %5, kalp krizlerini %3; günde 9 gram azaltılması ise felçleri %34, kalp krizlerini %24 kadar azaltabilecektir.

Sağlığımız için günde 5 gram doğal tuz tüketelim.

 

Kaynak :

“TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI 2017-2021”, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite ,Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı, Ağustos 2016, Ankara

 TÜRKİYE AŞIRI TUZ TÜKETİMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI için tıklayınız

Health24

https://www.health24.com/Lifestyle/Healthy-you/7-reasons-why-too-much-salt-is-bad-for-you-20180215

 

 

 

KVC, Tuz, tansyion, hipertansiyon, mineral, Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, inme, Böbrek hastalıkları, Obezite, Diyabet, Mide Kanseri, Osteoporoz, Solunum yolu hastalıkları, böbrek, obezite, insülin,

 

Önceki İçerikNöbetçi Eczane, İl Sağlık Müdürlükleri ve özel hastaneler
Sonraki İçerikŞarbon nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here