HER GÜN HAREKET ŞART.

Sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam için düzenli fiziksel hareket kritik bir öneme sahip. Birleşmiş Milletler’in Dünya sağlığı ile ilgili konulardan sorumlu kuruluşu Dünya Sağlık Örgütü- DSÖ’nün (World Health Organization-WHO)  gündeminde son yıllarda fiziksel hareketlilik giderek daha çok yer tutuyor.

Mayıs 2018 itibarıyla dünya nüfusu 7,6 milyon kişi. DSÖ tahminlerine göre 1,4 milyar kişi (Dünya nüfusunun %18.4’ü) yeterli fiziksel aktivite yapmadığı için artan kronik hastalık riskleri ile karşı karşıya.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının da katkı verdiği Lancet Global Health fiziksel hareketlilik araştırmasının sonuçları bugün (5 Eylül 2018) yayımlandı.

Bu sonuçlara göre;

 • Dünyadaki her dört yetişkinden birisi yeterli fiziksel aktivite yapmıyor.
 • Bu oran bazı ülkelerde üçte bire kadar yükseliyor.
 • Kadınlar erkeklerden daha az hareket ediyor. Yetersiz hareket eden kadınların oranı %32 iken erkekler için ise bu oran % 23.
 • Yüksek gelire sahip ülkelerin vatandaşları daha hareketli. Yüksek gelir grubu ülkelerde insanların %37’si hareketli iken düşük gelirli ülkelerde bu oran %16.
 • DSÖ tarafından hazırlanmış olan Fiziksel Hareketlilik Küresel Eylem Planı yeterli hareket yapmayan nüfusun oranını2025’te %10, 2030’da ise %15 düşürmeyi hedefliyor.

Yine DSÖ’ye göre, Fiziksel aktivite eksikliği kişilerin;

 • Kalp rahatsızlıkları,
 • Çeşitli kanser türleri,
 • Diyabet
 • Erken bunama, Ruh sağlığı

İle ilgili risklerini artırıyor. Bu hastalıklar DSÖ tarafından genel olarak bulaşıcı olmayan hastalıklar olarak tanımlanmakta. (Noncommunicable diseases (NCDs)) Bulaşıcı olmayan hastalıklar dünya genelindeki ölümlerin %70’inin sebebi. Bulaşıcı olmayan hastalıkların artışını tetikleyen dört önemli risk faktörü (riskli davranış) bulunmakta. Bunlar;

 • Tütün kullanımı,
 • Yetersiz fiziksel hareket
 • Sağlıksız beslenme,
 • Zararlı alkol tüketimi

Yine DSÖ bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve Kontrolü için 2013-2020 Küresel Eylem Planı oluşturmuş durumda ve dünya genelinde Plan uygulanıyor.

Peki Sağlıklı bir fiziksel hareketlilik için nelere dikkat etmeli?

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlık Genel Müdürlüğü’nün

belirli bir program dâhilinde ve profesyonel yardım almadan egzersiz yapılacaksa uygulanması ve bilinmesi gereken kuralları ise şu şekilde;

 • Daha önce hiç egzersiz yapmamış olanlar gün aşırı 10 dakika gibi sürelerle başlamalı ve bunu zaman içinde en az 30 dakika olacak şekilde arttırmalıdırlar.
 • Egzersiz öncesinde yumuşak ve yavaş hareketlerle gererek kaslar ısıtılmalıdır.
 • Ani hareketler ve aşırı yüklenme özellikle daha önceden alışık olmayan bireylerde spor yaralanmalarına neden olabilir.
 • Bilinçsizce yapılan aşırı egzersiz ise sağlık için hareketsizlik kadar zararlıdır.
 • Bilinen bir kronik hastalığı olanlar, egzersiz programlarına başlamadan önce kendilerini izlemekte olan hekime başvurmalıdırlar.
 • Egzersizle birlikte gelen şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığının kalp hastalığı belirtisi olabileceği bilinmelidir.
 • Açık havada yapılacak sporlar için hava kirliliğinin yoğun olmadığı ortamları seçmek dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır.

İlgili Sayfalar:

Yetişkinler için faydalı egzersizler

https://dogalyasam.org/2018/08/24/19-64-yas-arasi-kisiler-icin-faydali-egzersizler/

 Düşük Karbonhidratlı Diyetlerin 5 Yan Etkisi

https://dogalyasam.org/2018/08/19/dusuk-karbonhidratli-diyetlerin-5-yan-etkisi/

Alkol’ün azı da zararlı

https://dogalyasam.org/2018/08/24/alkolun-azi-da-zararli/

Özet olarak sağlıklı, kronik hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilmek için bu hastalıkların risklerini artıran davranışlardan uzak durmak gerekiyor. Bu davranışların başında ise yeterince hareket etmemek gerekiyor. O yüzden hemen harekete geçelim, harekete geçerken de yukarıdaki basit kuralları unutmayalım

Kaynaklar:

DSÖ:

http://www.who.int/ncds/prevention/physical-activity/lancet-insufficient-physical-activity-2001-2016/en/

http://www.who.int/ncds/introduction/en/

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/fiziksel-aktivite/fiziksel-aktivite1.html

 

hareket, hareketlilik, eylem, fizik, fiziksel, spor, egzersiz, yoga, kanser, diyabet, şeker, tansiyon, kalp, kalp damar, bunama, ruh sağlığı

Yeni ilan sitesi:

Eskicim.org 

Ad Listings

 

Önceki İçerikYanık için doğal ve pratik 10 yöntem
Sonraki İçerikSağlık dostu Omega 3 deposu balık zamanı
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.