Böbrek taşları böbreklerde oluşan ve çok acı veren sert birikintilerdir. Taşlar, vücuttan çıkmak için idrar yolundan geçmelidir.  Böbrek taşları, çoğunlukla kalsiyum oksalat olan mineraller ve tuzlar, böbrekler içinde kristalleştiğinde ve sert birikimler oluşturduğunda ortaya çıkar. Böbreklerde oluşmasına rağmen, böbrek taşları idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.

Dehidrasyon, böbrek taşlarının gelişiminde önemli bir faktör olarak kabul edilir. Vücut susuz kaldığında, sıvı böbreklerden daha yavaş hareket ederek mineral ve tuz bileşiklerinin birbirine yakın temas etme ve birbirine yapışma şanslarını arttırır.Küçük taşlar herhangi bir belirti göstermeden kendi başlarına oluşabilir ve bazen zaman içerisinde kendiliğinden geçebilirler. Bununla birlikte, orta veya büyük taşların çoğu geçmek için son derece ağrılı ve tıbbi müdahale gerektirir.

Doğal tedavi yöntemleri;

1-      Bol Su Tüketimi

İçme suyu böbrek taşlarını önlemenin ve tedavi etmenin en kolay yollarından biridir. Çoğu sağlık yetkilisi günde sekiz bardak su içilmesini tavsiye eder. Günde 12 bardak içmek geçişi kolaylaştırır veya böbreklerdeki birikintilerin büyümesini yavaşlatır.

2-   Limon Suyu

Limonlar kalsiyum birikintilerini parçalamaya ve büyümelerini yavaşlatmaya yardımcı olan sitrat içerir. Birisi sabahları aç karnına ve diğeri akşam yemeğinden birkaç saat önce olmak üzere iki adet 15 gr limon suyu küçük taşların parçalanmasına yardımcı olabilir. Meyve suyu ürünlerini satın alırken etiketleri yakından incelemek önemlidir. Limon suyu olarak etiketlenmiş birçok ürün, küçük miktarlarda saf limon özü ve yüksek miktarda tatlandırıcı içerir ve böbrek taşı riskini artırabilir.

3- Fesleğen

Fesleğen ürik asit seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olduğu bilinen ve böbrek taşlarının oluşmasını zorlaştıran bileşikler içerir. Ayrıca, fesleğen, taşların çözülmesine yardımcı olduğu bilinen bir kimyasal olan asetik asit içerir. Bir çay kaşığı fesleğen özü, böbrek taşlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

4-      Elma Sirkesi

Elma sirkesi yine kalsiyum birikintilerinin çözünmesine yardımcı olabilecek sitrik asit içerir. İki yemek kaşığı saf elma sirkesi, 20 gram su ile karıştırılarak böbrek taşlarının belirtilerini azaltabilir ve gelişmelerini engelleyebilir. Bu karışım günde birkaç kez içilebilir ve yemeklerden önce tüketildiğinde daha etkili olabilir.

5-      Buğday çimi

Buğday çimi, idrar üretimini artıran, taşların daha kolay geçmesine ve oluşma riskini azaltan bileşikler içerir. Buğday çimi ayrıca, mineral ve tuzların idrar yolundan kurtulmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Buğday çiminin üriner yararları en iyi 5-20 gr saf özü veya günlük meyve suyunu tüketerek elde edilir.

6-      Kereviz

Kereviz, idrar üretimini arttırdığı bilinen antioksidanlar ve bileşikler içerir. Kereviz tohumlarının düzenli olarak yemeklere eklenmesi, böbrek taşı gelişiminin olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Kereviz suyu için bir veya iki kereviz sapı da su ile karıştırılabilir. Kereviz suyu, böbrek taşı semptomlarının tedavisine yardımcı olmak için günlük olarak tüketilebilir.

7-      Barbunya

Barbunya , böbrek taşlarını ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu bilinen bir çok magnezyum içerir. Fasulyeden elde edilen faydaları elde etmenin bir yolu, onları kapsüllerinden çıkarmak ve daha sonra yavaşça yaklaşık 5-6 saat boyunca kapsülleri kaynatmaktır. Elde edilen sıvı daha sonra, bir tülbent kullanılarak elenir ve sıcak veya soğutulmuş olarak servis edilebilir. Sıvı gün boyunca birkaç kez tüketilebilir.

8-      Doğal Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, idrar yolunu yağlayarak böbrek taşlarının geçişini kolaylaştıracak kalın, zengin bir yağdır. Sabah öğleden sonra ve öğleden sonra geç saatlerdeki yaklaşık 15 gramlık bir tüketim böbrek taşlarının geçişini kolaylaştırabilir.

9-      Nar suyu

Narın büzücü ve antioksidan özelliklerinin, böbrek taşı gelişiminin şansını azalttığı ve geçişlerini kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Nar suyu ayrıca idrarın asitliğini azaltan ve taşların oluşmasını zorlaştıran bileşikler içerir. Narı bütün halde tüketmek ya da meyve suyu sıkmak bu faydalar için uygulanabilir.

10-  Karahindiba özü, çayı, suyu Karahindiba, safra ve idrar üretimini artıran ve atıkların atılmasına yardımcı olan bileşikler içerir. Bir hap veya kapsül formunda, 500 mg kurutulmuş karahindiba özütü, böbrek taşlarının semptomlarını hafifletebilir veya oluşumlarını önleyebilir. Çay veya meyve suyu şeklinde günde 3 ila 4 bardak önerilir.

Böbrek taşı riski yüksek kişilerin aşağıdaki yiyecek gruplarından uzak durmalarında fayda olabilir:

  • Ispanak
  • Badem
  • Ravent
  • Bamya
  • pancar
  • patates cipsi
  • patates
  • Kuruyemiş yağları
  • kepek gevreği

Kaynaklar:

1- Medical News today (USA) 

2- Healthline

 

ilgili yazılar:

Böbrek hastalıklarından korunmak için tavsiyeler

Dehidrasyon, böbrek, böbrek taşı, karahindiba, nar, nar suyu, zeytinyağı, sızma zeytinyağı, buğday, buğday çimi, fesleğen, limon, limon suyu, su , barbunya , kereviz

Önceki İçerikDiş ağrısının sebepleri nelerdir ve evde neler yapılabilir?
Sonraki İçerikMavi ışığa dikkat
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.