Diş ağrısı hepimizin hayatının bir döneminde tecrübe ettiğimiz ve katlanılması zor bir ağrı türüdür. Diş ağrısı çoğu zaman dişlerde yer alan sinirler tahriş olduğunda ortaya çıkar, fakat diş ağrısı birçok başka sebep de olabilir.Diş enfeksiyonları, diş eti hastalıkları, plaklar, diş çürümeleri, yaralanmalar, çatlak dişler, yetersiz yerleştirilmiş dolgular veya kronlar, dolgular veya kronların kırılması veya sızması, diş kaybı (diş çekimleri dahil), eklem (TME) bozuklukları ve obstrüktif uyku apnesi dişlerde yaşadığımız ağrıların sebepleri olabilir.

Bununla birlikte, ağız dışından kaynaklanan ağrının ağızdan yayıldığı, böylece ağrının diş kaynaklı olduğu izlenimini veren durumlar vardır. Bu genellikle çene eklemi, kulaklar, sinirler, sinüsler veya kaslarla ilgili bir problem olduğunda ortaya çıkar. Bazen kalp problemleri diş ağrısı hissi verebilir. Hamilelik ayrıca ağrıya neden olan diş problemleri için de risk oluşturabilir. Hamilelik sırasında dalgalanan hormon seviyeleri nedeniyle, gebelik dişeti iltihabı ve diş çürüğü oluşabilir.

Özet olarak hepimiz için hayatı zehir eden diş ağrısının pek çok farklı sebebi olabilir

Diş ağrısı, diş denilen dişin merkezi kısmının iltihaplanması sonucu oluşur. Hamur, acıya çok hassas olan sinir uçlarını içerir. Pulpa veya pulpitise iltihaplanma, dişle temas eden herhangi bir şeyden kaynaklanabilir.

Diş ağrısının nedenleri genellikle aşağıdakilerden birisidir:

 • Diş çürükleri
 • Sıcaklık duyarlılığı
 • Sıcak veya soğuk sıvılar veya gıdalar
 • Sıcak veya soğuk hava
 • Ortodontik hareket – diş teli
 • Aşılanmış diş
 • 21 yaş dişinin çıkması
 • Gebelik
 • Dolgu sonrası gelişen hassasiyet.
 • Dişeti iltihapları
 • Periodontal hastalıklar
 • Diş eti veya kemikle kaplı diş kökünün sakız gibi maddelere maruz kalması
 • Diş kırığı
 • Asit erozyonu
 • Hasarlı veya kırık dolgular veya kronlar

Diş ağrılarını azaltmak için evde neler yapabiliriz?

 • Diş ağrısı olan kişiler geçici rahatlama amaçlı olarak ağrı kesici kullanabilirler.
 • Çok soğuk veya sıcak yiyeceklerden kaçının çünkü bunlar acıyı daha da kötüleştirebilir.
 • Ağrının giderilmesi için bir çare, karanfil yağına batırılmış bir pamuk topunun ısırılmasıdır. Karanfil yağı çoğu aktarda mevcuttur.
 • Sarımsak, doğal bir antibiyotik olarak hareket eden ve bir diş enfeksiyonuna karşı savaşabilen allisin adı verilen bir kimyasal içerir. Daha fazla sarımsak tüketmek  enfeksiyona karşı direnci artırabilir.
 • Ağrıyı hafifletmek için sarımsak ezilebilir ve biraz tuz ile bir macun haline getirilip enfekte olan alana uygulanır. Bu, enfeksiyonu tedavi etmez ancak diş ağrısına yardımcı olabilir ve enfeksiyonun büyümesini veya yayılmasını önleyebilir.
 • Orajel gibi ilaçlı tahliye jelini etkilenen bölgeye uygulamak, bazı durumlarda ağrıyı hafifletebilir.
 • Çene ağrısı için Aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin) yetişkinlerde çene ekleminde (TMJ) problemler için yararlı olabilir.
 • Çocuklar ve gençler için aspirin olmayan asetaminofen (Tylenol) kullanılmalıdır.
 • Ağrı hastanın ağzını her açışında ağrı meydana geliyorsa, temporomandibular eklem (TMJ) ağrının kaynağı olabilir. Esneme ya da büyük bir ısırık yiyerek acıyı şiddetlendirebilir. Bu tür acıyı kısa vadede yönetmek için sert veya çiğnenmiş yiyeceklerden kaçınılmalı, çene nemli ısı uygulanmalı ve mümkün olduğu kadar geniş açılmamalıdır. Doktor veya diş hekimi ile randevu, tedavinin nedenini ve yönünü belirlemeye yardımcı olacaktır.

Unutulmamalı ki Yukarıdaki öneriler geçici olarak diş ağrısının acısını azaltmak amaçlıdır. Dişler vücudumuzun kapısıdır ve diş ağrıları pek çok önemli sağlık sorununun habercisi olabilir. O yüzden en kısa sürede yetkin bir diş hekimi kliniğine başvurmak da fayda vardır.

Ağrıya geç müdahale dişlerin kaybı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebilir.

 

Kaynak: USA , e-medicine

https://www.emedicinehealth.com/toothache/article_em.htm#are_there_home_remedies_for_toothaches

ilgili yazılar

Bu ağrılara dikkat

Ücretsiz kitap sitesi; kitabinisat.com

Ana Sayfa

 

Diş, ağrı, acı, hassasiyet, 21 yaş, gebelik, ortodonti, karanfil, sarımsak, diş hekimi, azı diş, kanal, dolgu, implant, köprü

Önceki İçerikPanik atak nedir? Ne yapılmalı
Sonraki İçerikBöbrek taşı ağrılarını azaltmak için pratik 10 öneri
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.