Mavi ışık nedir?
Her ışık rengi aynı etkiye sahip değildir. Gündüz saatlerinde, dikkatleri, tepki sürelerini ve ruh halini artırdıkları için faydalı olan mavi ışık dalga boyları, geceleri daha yıkıcı olabilmektedir. Ve elektroniğin ekranlar ile çoğalması, aynı zamanda enerji tasarruflu aydınlatma, özellikle gün batımından sonra mavi dalga boylarına maruz kalmamı riskimizi arttırmaktadır.
Çevre dostu olmasına rağmen, mavi ışık uykunuzu etkileyebilir ve potansiyel olarak bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Geceleri ışığa maruz kalmak kişilerin biyolojik saatinin ayarlarını etkileyebilir ve günlük ritimlerini değiştirebilir. Bu durum ritimleri etkileyen bir hormon olan melatoninin salgılanmasını baskıladığını ve melatonin düzeylerinin daha düşük olmasıyla, kanserle ilişkiyi açıklayabilecek bazı deneysel kanıtlar olduğu ifade edilmektedir.

Loş ışık bile bir kişinin sirkadiyen ritmine ve melatonin sekresyonuna müdahale edebilir. Harvard’lı bir uyku araştırmacısı olan Stephen Lockley’e göre, geceleri ışık insanların yeteri kadar uyuyamamasının sebebi olabilir ve araştırmalar kısa uyku ile depresyon riskinin yanı sıra diyabet ve kardiyovasküler problemler arasında bağlantı olabileceğini söylüyor.

Geceleri mavi ışıktan kendinizi koruyun

  • Gece ışıkları için loş kırmızı ışıklar kullanın. Kırmızı ışık sirkadiyen ritim kayması ve melatonini baskılamak için en az güce sahiptir. Bir başka ifadeyle, Loş kırmızı ışıkların vücudun biyolojik ritmini değiştirme etkisi daha düşüktür.
  • Uykudan en az 2-3 saaat kadar önce parlak ekranlara bakmayı bırakın.
  • Gece vardiyasında çalışıyorsanız veya geceleri çok sayıda elektronik cihaz kullanıyorsanız, mavi-bloke gözlük takmayı ya da geceleri mavi / yeşil dalga boyunu filtreleyen bir uygulamayı kurmayı düşünün.
  • Gün boyunca kendinizi bol bol parlak ışığa maruz bırakarak gün içinde uyuma yeteneğinizi ve gün ışığındaki ruh halinizi ve uyanıklığınızı artırın.

Kaynak: Harvard Health
Harvard health

Önceki İçerikBöbrek taşı ağrılarını azaltmak için pratik 10 öneri
Sonraki İçerikTUS Sonuçları açıklandı
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.