Tansiyon tipi baş ağrısı, en sık görülen baş ağrısı tipidir ve genellikle normal gündelik baş ağrısını olarak düşünürüz. Bu yazımızda İngiltere Ulusal Sağlık Kurumu (NHS) in Tansiyon tipi baş ağrısı hakkındaki açıklamalarını derledik.

Tansiyon tipi baş ağrısı nasıldır?

Kafanın her iki tarafını etkileyen sabit bir ağrı gibi hissedebilir. Boyun kaslarını da sıkabilir ve gözlerin arkasına baskı hissedebilirsiniz.

Bir tansiyon baş ağrısı normalde günlük aktivitelerinizi yapmanıza engel olacak kadar şiddetli olmaz ve Genellikle 30 dakika ila birkaç saat sürer, ancak birkaç gün sürebilir.

Tansiyon baş ağrıları kimlerde daha sık görülür?

Çoğu insanın bir noktada Tansiyon baş ağrısına maruz kalması muhtemeldir.

Her yaşta gelişebilir, ancak gençler ve yetişkinlerde daha yaygındır.

Kadınlar için etkisi genellikle erkeklerden daha yüksek olur.

Bazı yetişkinler, arka arkaya en az 3 ay boyunca ayda 15 defadan fazla Tansiyon tipi baş ağrıları geçirebilir. Bu kronik Tansiyon tipi baş ağrıları olarak bilinir.

Tıbbi yardım ne zaman gereklidir?

Genellikle ara sıra baş ağrınız varsa bunun için hemen bir hekim görmeye gerek yoktur. Ancak haftada birkaç kez baş ağrısı oluyorsa veya ağrı şiddeti yüksekse hemen bir hekime başvurmakta fayda vardır.  Hekiminiz baş ağrınız, aile öykünüz, diyetiniz ve yaşam tarzınız hakkında baş ağrınızın türünü teşhis etmenize yardımcı olacak sorular soracaktır.

Aşağıdaki türdeki Baş ağrıları için hemen bir tıbbi tavsiye almanız önerilir:

 • Aniden gelişen ve daha önce sahip olduğunuz ağrıların aksine şiddette ise.
 • Çok sert boyun ağrısı, ateş, mide bulantısı, kusma ve konfüzyon eşlik ediyorsa,
 • Bir kazayı takip ediyorsa, özellikle kafaya bir darbe geldikten sonra eşlik ediyorsa,·
 • zayıflık, uyuşukluk, konuşma bozukluğu veya karışıklık eşlik ediyorsa

Bu belirtiler daha fazla araştırma ve acil tedavi gerektirebilecek daha ciddi bir sorun olabileceğini düşündürmektedir. Hemen bir hekime başvurmanız gerekir.

Tansiyon tipi baş ağrılarına ne sebep olur?

Tansiyon tipi baş ağrılarının kesin nedeni net değildir, ancak bazı şeylerin onları tetiklediği bilinmektedir. Bunlar şunları içerebilir:

 • stres ve endişe
 • şaşılık
 • kötü duruş
 • yorgunluk
 • Dehidrasyon, su eksikliği
 • Eksik yemek ve öğünleri kaçırmak-atlamak
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Parlak gün ışığı
 • Gürültü, ses
 • Bazı kokular

Tansiyon tipi baş ağrıları birincil baş ağrıları olarak bilinir, bu da bunların altta yatan bir durumdan kaynaklanmadığı anlamına gelir.

Tansiyon baş ağrıları nasıl tedavi edilir?

Yaşam tarzı değişiklikleri

Gevşeme teknikleri sıklıkla strese bağlı baş ağrıları ile yardımcı olabilir. Bu şunları içerebilir:

 •  yoga
 • masaj
 • egzersiz
 • Alnınıza veya boynunuzun arkasına sıcak – ıslak bir bez uygulayarak

Tansiyon baş ağrıları nasıl önlenir?

Diyet ya da yaşam tarzınızı, sık sık meydana gelmelerini önlemek için değiştirmek mümkün olabilir. Düzenli egzersiz ve rahatlama da, baş ağrısına neden olabilecek stres ve tansiyonu azaltmaya yardımcı olan önemli önlemlerdir. İyi duruş sağlamak ve iyi dinlenmiş ve nemlendirilmiş olmanızı sağlamak da yardımcı olabilir. Akupunktur tedavisi kronik Tansiyon tipi baş ağrılarının önlenmesinde yararlı olabilir.

Kaynak: İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS)

Link: https://www.nhs.uk/conditions/tension-headaches/

İlgili sayfalar:

Bu Ağrılara dikkat

Geçmeyen ağrılarla nasıl başedebiliriz

 

Ücretsiz ilan sitesi: ESKİCİM

Ad Listings

 

Tansiyon, başağrısı, tansiyon tipi başağrısı, yoga, masaj, terapi, aktivite, hareket, duruş, stres, spor

Önceki İçerikAnne mutfağından harika tarifler: Aşure
Sonraki İçerikAnne mutfağından harika tarifler: İç anadolu tarhanası
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.