Sizlere geleneksel iç anadolu usülü harika bir ev tarhanası için gerekli malzemeleri ve yapılışını veriyoruz. Tadına bakan herkesin istediği bu özel formülü anneannemizden sizler için tek tek alarak not ettik.

Malzemeler :
5 kilo yoğurt
3 kilo domates
250 Gr yeşil biber
Bir bağa dereotu çiçek açmış daha iyi olur
Yarım bağ maydanoz
10 adet nohut
Yarım bağa nane
not:
Hamur çok sert olmayacak ve çok yoğurulmayacak

Doğal tarhana yapımı :
İlk önce ev yoğurdu mayalanacak ılık bir ortamda mayasının gelmesi beklenecek ondan sonra kabukları soyulmuş domates leri ve yeşil biberi rondodan geçirilecek ve soğanı rendeleyip suyunu sıkın sonra tencereyi ocağa koyalım ve malzemeleri ılıklaştirin parmağı yakacak hale gelince ocağa kapatın .
Sonra yavaş yavaş unu ve tuzunu ilave edin yumuşak bir hamur elde edin ve tülbent in içine dereotu, maydanoz,nane, nohut ve ince yeşil biber tülbenti bağlayıp tencerenin ortasına yerleştirin ve kapağını kapatıp 8 gün mayalanmaya bırakın her gün bir kere karıştırın.

8 gün sonra temiz sofra bezinin üzerine serin güneşsiz ve hava alan ortamda kurutun.  Katı un haline gelene kadar kurutmak yeterli olur. İki üç gün yeterlidir.

Afiyet olsun.

 

Önceki İçerikTansiyon tipi baş ağrısı nedir ve neler yapılabilir?
Sonraki İçerikSebze meyve tüketirken bunlara dikkat ediniz.
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here