Tıpta osteoporoz olarak adlandırılan Kemik erimesi kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin dayanıklılığının azalması ve kolaylıkla kırılabilmesi durumudur. Kemikte kalsiyum birikimi normal şartlar altında 30 yaşına kadar devam etmektedir. Bu yaşta maksimum kemik yoğunluğu oluşur ve bundan sonra ise kemik kaybı başlar. Genelde kadınların kemik mineral yoğunluğu erkeklerden daha düşüktür. Kemik kaybı menopoz döneminde daha da hızlanabilir. Menopozdan sonraki kemik kaybının esas nedeni vücuttaki östrojen eksikliğidir.

Osteoporozdan korunmak için sağlıklı ve dengeli bir beslenme önemli yer tutar. Beslenmemizde ise şu hususlara dikkat etmek gerekir:

  • Her yaş döneminde yeterli miktarda kalsiyum tüketilmelidir. En önemli kalsiyum kaynağı olan SÜT’ün yeterli miktarda tüketimi kemik gelişimi için gereklidir. Yetişkinlerin günde 2 porsiyon, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların ise ortalama 3-4 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeleri gerekir. Bir orta boy su bardağı (200 cc) süt veya yoğurt veya iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynir bir porsiyondur.
  • Kalsiyum için en iyi kaynak olan süt ve süt ürünleri dışında balıklar, tam tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, zenginleştirilmiş besinler ve kuru baklagiller gelmektedir. Ancak bu besinlerden sağlanan kalsiyumun vücutta kullanımı süte göre daha sınırlıdır.
  • D vitamini ihtiyacı yeterince karşılanmalıdır. Güneş ışınları D vitamininin ön öğesini aktif hale getirmektedir. Kış aylarında öğlen saatleri, yaz aylarında ise kuşluk ve ikindi saatlerinde güneşten 15 dakika süre ile yararlanılmalıdır. Fazla güneşe maruziyetin beraberinde getireceği sorunlar dikkate alınmalı ve güneşin özellikle en yoğun olduğu saatlerde güneş altında uzun süre bulunulmamalıdır.
  • Aşırı tuz, idrarla kalsiyum atılımını arttırdığı için yemeklere aşırı tuz eklemekten ve tuzlanmış besinleri aşırı tüketmekten uzak durmalıyız.

İlgili yazı: Sağlığımız için ne kadar tuz tüketmeliyiz?

https://dogalyasam.org/2018/08/30/sagligimiz-icin-ne-kadar-tuz-tuketmeliyiz/

  • Aşırı kafein tüketiminden kaçınılması gerektiğinden, kafein içeren çay, kahve ve kolalı içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Sağlığımız ile ilgili hemen her konuda olduğu gibi düzenli fiziksel aktivite hayat kurtarır. Fiziksel aktivite gençlik döneminde kemik kütlesini arttırır, yaşlılıkta ise kemik kaybını önler. Stres ve yorgunluğa iyi gelir.

İlgili yazı : Her gün hareket şart!

https://dogalyasam.org/2018/09/06/her-gun-hareket-sart/

 

Eskicim.org: Ücretsiz ilan sitesi:

Ad Listings

 

 

Osteoporoz, kemik, kemik erimesi, süt, kalsiyum, calcium, güneş, süt ürünleri, kafein, kola, gazlı içecekler, fiziksel aktivite, menopoz, östrojen

Önceki İçerikSebze meyve tüketirken bunlara dikkat ediniz.
Sonraki İçerikkramplar neden olur, neler yapabiliriz?
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.