Bacak ağrısı

Bacak krampları çok yaygın ve genellikle zararsızdır. Herhangi bir zamanda olabilirler, ancak çoğunlukla  geceleri veya dinlendiğinde geçiririz. Bu yazımızda sizler için bacak krampları hakkında önemli bilgileri derledik.

 

Bacak krampları, bir kas aniden kısaldığı ve sıkılaştığı zaman olur (spazmlar). Çok acı verici olabilirler ve hareket edebilmenizi zorlaştırabilirler. Kramplar birkaç saniye ila 10 dakika arasında sürebilir.

Kramplar aşağıdakileri etkileyebilir:

 • baldır kas, bacak arkasındaki diz altında
 • ayak ya da uyluk kasları (daha az sıklıkla)
 • Kramp durduktan sonra, kas 24 saate kadar gerginlik hissedebilir.

Kramp esnasında yapabileceklerimiz:

Çoğu kramp, hiçbir şey yapmadan gitmez, ama kasları germek ve masaj yapmak, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Parasetamol veya ibuprofenlerin genellikle devreye girmesi uzun sürüdüğü için pek yardımcı olmaz. Daha sonraki kas hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olabilirler. Krampları nasıl önleyebiliriz? Düzenli baldır germe egzersizleri krampları tamamen önleyemeyebilir, ancak bunları azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğer aşağıdaki şikayetlerden birisi ve birkaçı sözkonusu ise hemen bir doktora görünmenizde fayda olabilir:

 • bacak krampları uykunuzu rahatsız ediyor
 • ayrıca bacaklarınızda uyuşma veya şişme var
 • 10 dakikadan uzun sürüyorlar ise
 • Bir yaradan dolayı  tetanoz enfeksiyonu geçirme ihtimali

Bacak kramplarının nedenleri şunlar olabilir:

 • yaşlanma
 • egzersiz – kaslara çok fazla zorlama
 • hamilelik – genellikle ilerleyen aşamalarda
 • Kolesterolü düşürmek için kullanılan ilaçlar (statinler) veya yüksek tansiyon (diüretikler)
 • yeterince sıvı içmemek (dehidrasyon)
 • karaciğer hastalığı – çok fazla alkol yüzünden

Kaynak:

https://www.nhs.uk/conditions/#T

 

bacak, kramp, ağrı , egzersiz, spazm, hamilelik, doktor, hekim, baldır, egzersiz, germe, hareket, hamile, uyku, spor

Önceki İçerikKemik erimesi nedir, önlemek için neler yapılmalıdır?
Sonraki İçerikDemans(bunama) nedir, belirtileri nelerdir
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.