Dengeli ve sağlıklı beslenmek denilince genellikle akla hemen lezzetsiz, tadı tuzu olmayan gıdalar gelir. Ancak  Dengeli ve sağlıklı beslenmek için sadece leziz olmayan gıdaları yemek zorunda değilsiniz. Bu analizimizde healthline.com sitesinden lezzeti şimdiden ağzımızı sulandıran hem de sağlığımız için en yararlı 50 yiyeceği derledik. listemizin ilk  6 sırasında meyveler var.

  1. Elma

Elma, Lifli, C Vitamini ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Yemekler arasında acıktığımızda iyi bir alternatiftir.

  1. Avokado

Avokado diğer pek çok meyveden içeriği açısından farklıdır. Karbonhidratlar yerine sağlıklı yağlar açısından zengin bir meyvedir. Lif, potasyum ve C Vitamini açısından oldukça zengindir.

  1. Muz

Muz dünyadaki en iyi potasyum kaynaklarından birisidir. B6 vitamini ve lif açısından da zengindir.

  1. Yaban Mersini

Yaban Mersini dünyada antioksidan açısından en zengin yiyeceklerden birisidir. Lezzeti ve bu özelliği onu en sağlıklı meyvelerden birisi yapmaktadır.

  1. Portakal

Portakal sadece C vitamini ile değil aynı zamanda sahip olduğu lifleri anti oksidan yapısı ve lezzeti ile de öne çıkmaktadır.

  1. Çilek

Çiler düşük kalori ve karbonhidrat içeriğine rağmen oldukça besleyicidir. Çilek C vitamini lif ve manganez ağırlıklı yapısı ve eşsiz tadıyla öne çıkmaktadır.

Diğer sağlık dostu meyvelerden bazıları:

Kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon, mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu.

Kaynak:

https://www.healthline.com/nutrition/50-super-healthy-foods#section1

 

Çilek, muz, portakal, elma, avokado, yaban mersini, sağlıklı, meyve, potasyum, karbonhidrat, c vitamini, antioksidan, anti oksidan, sağlık

ücretsiz, komisyonsuz, ilan sitesi

Ad Listings

 

Önceki İçerikGrip için doğal çözümler
Sonraki İçerikEN sağlıklı 50 Gıda (II)
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.