Meme kanseriyle ilgili bazı önemli noktalar.

  • Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir.
  • Semptomlar memenin yumru veya kalınlaşmasını ve cildin veya meme ucunun değiştirilmesini içerir.
  • Risk faktörleri genetik olabilir, ancak alkol alımı gibi bazı yaşam tarzı faktörleri gerçekleşmesini daha olası hale getirir.
  • Cerrahi, radyasyon terapisi ve kemoterapi dahil bir dizi tedavi mevcuttur.
  • Birçok meme topağı kanserli değildir, ancak yumru veya değişiklikten endişe duyan herhangi bir kadın bir doktora görünmelidir.

Belirtileri;

·         Meme kanserinin ilk belirtileri genellikle göğüste kalınlaşmış doku veya göğüste veya koltukta bir yumrudur.

·         Aylık döngü ile değişmez koltukaltı veya meme bir ağrı

·         memenin cildinin çukurluğu veya kızarıklığı, bir portakalın derisi gibi

·         nipellerin etrafında veya üzerinde bir döküntü

·         Meme ucundan  (kan içeren ) bir akıntı

·         batık veya ters meme ucu

·         Memenin büyüklüğünde veya şeklindeki bir değişiklik

·         memede cilt soyulması, dökülmesi veya ölçeklenmesi

Topakların çoğu kanserli değildir, ancak kadınların bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu belirtileri gözlemleyenlerin hemen bir hekime başvurması gerekmektedir.

Kanser, tümörün boyutuna göre ve lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölümlerine yayılmış olup olmadığına göre düzenlenir. Meme kanserini n 0-4 arası farklı evreleri vardır.  Aşama 0: Duktal karsinoma in situ (DCIS) olarak bilinir, hücreler bir kanal içinde sınırlanır ve çevre dokuları istila etmez.

Aşama 1: Bu evrenin başlangıcında, tümör 2 cm (cm) ‘ye kadardır ve herhangi bir lenf düğümünü etkilememiştir.

Aşama 2: Tümör 2 cm çapındadır ve yakınlardaki düğümlere yayılmaya başlamıştır.

Aşama 3: Tümör 5 cm’ye kadardır ve bazı lenf düğümlerine yayılmış olabilir.

Aşama 4: Kanser, özellikle kemikler, karaciğer, beyin veya akciğerler gibi uzak organlara yayılmıştır.

Risk faktörleri;

  1. Yaş

Yaş arttıkça risk artmaktadır.

  1. Genetik(kalıtım)
  2. Göğüs kanseri geçmişi(hikayesi)

4.       Yoğun meme dokusu

5.       Östrojen maruziyeti ve emzirme

Daha uzun bir süre östrojene maruz kalmak meme kanseri riskini artırıyor gibi görünmektedir. Bu, başlangıç dönemlerinden veya ortalamadan daha geç menopoza girmeden kaynaklanabilir. Bu zamanlar arasında östrojen seviyeleri daha yüksektir. Özellikle 1 yıldan uzun süreli bebek emzirme meme kanserine yakalanma olasılığını azalttığı düşünülmektedir, çünkü emzirmenin ardından hamilelik östrojene maruz kalmayı azaltmaktadır.

6.       Vücut ağırlığı

Menopoz sonrası aşırı kilolu veya şişman olan kadınlar, muhtemelen daha yüksek östrojen seviyelerine bağlı olarak, daha yüksek meme kanseri gelişme riski taşıyor olabilir. Yüksek şeker alımı da bir faktör olabilir.

7.       Alkol tüketimi

Daha yüksek oranda düzenli alkol tüketimi bir rol oynamaktadır. Çalışmalar günde 3’ten fazla içecek tüketen kadınların 1.5 kat daha yüksek risk aldığını göstermiştir.

8.       Radyasyona maruz kalmak

9.       Hormon tedavileri

10.   Mesleki tehlikeler

2012 yılında araştırmacılar, örneğin işyerinde belirli kanserojenlere ve endokrin bozuculara maruz kalmanın meme kanserine bağlı olabileceği sonucuna varmışlardır. 2007 yılında, bilim adamları çalışma gece vardiyalarının meme kanseri riskini artırabileceğini öne sürdüler, ancak daha yakın tarihli araştırmalar bunun olası olmadığı sonucuna varıyor.

Göğüs estetiği  (Kozmetik implantlar)

Meme kanseri teşhisi konan kozmetik meme implantları olan kadınlarda, implant olmayan kadınlara kıyasla, hastalıktan ölme riski daha yüksektir ve daha sonraki bir aşamada daha yüksek oranda teşhis şansı %25 daha yüksektir. Bu, tarama sırasında kanseri maskeleyen implantlar nedeniyle veya implantların meme dokusunda değişiklikler meydana getirdiğinden dolayı olabilir. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

Meme, göğüs, meme kanseri, göğüs kanseri, evre, aşama, teşhis, tedavi, doktor, hekim, implant, estetik, östrojen, genetik, kalıtım, implant

Kaynak:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/37136.php

 

Önceki İçerikZatürre nedir, belirtileri nelerdir? Evde yardımcı tedaviler nelerdir?
Sonraki İçerikÇocuklar ve doğru beslenme
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here