Bu haberimizde çok önemli bir konuya değinmek istedik.
Kışın tuketigimiz turunçgiller kabukları aslında bizim sağılımız ve ev ekonomimiz için çok önemli .
Faydaları saymakla bitmeyen bu harika turunçgiller sirkesinin bazı faydalarını sayalım :
1-Ayak mantarı
2- Böcek ve sinek kaçırır
3-Zor lekeleri yok eder ( mum lekesi , tükenmez kalem lekesi , paslanmaz çeliği temizler , küfü giderir ,duman kokusunu giderir )
4- Ayak ve topuk çatlaklarıni giderir
5- Nasırları geçirir

Turunçgiller sirkesi :
Yıkadıktan sonra soymuş olduğunuz portakal , mandalina ve limon kabukları 5 litrelik pet şişeye doldurun üzerini geçecek kadar su ilave edin ve 4-5 adet nohut ile birlikte karıştırın ve üzerini bez ile örtün .
30 gün karanlık ve serin bir yerde bekletin .
30 gün sonra süzün ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ilave edin bozulmasini ve şaraba dönüşmesini engeller .

Kullanım alanları :
-Çamaşır yumuşatıcısı olarak yumuşatıcı gözüne koyup bir kaç damla lavanta yağı yada Yasemin yağı ilave ederseniz güzel koku verir ve çamaşırlarınızi dezenfekte eder .
– bulaşık parlatıcısı olarak kullanabilirsiniz .
– saçlarınızı son durulamadan önce yıkarsanız saçınızı parlatır , kolay taranmasını sağlar ve kepekleri azaltır .
– boş sprey kutusuna üçte biri sirke , üçte ikisi de su doldurarak temizlik için kullanabilirsiniz
ayna , cam , koltuk ,avize , halı ve fayans temizliğinde kullanılır .
ılık bir suya 1 fincan kadar sirke ilave edin ve 20 dakika kadar ayaklarınızı suyun içinde bekletin mantar ,ayak çatlaklarına ve nasırlara iyi gelir .
Tükenmez kalem lekeli olan yere sprey kutusuna koymuş olduğumuz sirke ve su karışımını lekeli yere bolca püskürtün ve bezle silin .

 

Önceki İçerikKozmetikteki gizli tehlike
Sonraki İçerikGeleneksel yüz yıllık Hint maskesi
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.