Çikolata sadece eşsiz lezzeti değil sağlığımıza olumlu etkileriyle de bilinen bir yiyecektir.
Doğru tüketildiğinde;

Çok besleyici. …
Antioksidanların Güçlü Kaynağı. …
Kan Akışını Artırabilir ve Tansiyonu Düşürebilir.
HDL’yi yükseltir ve LDL’yi oksidasyondan korur.
Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir.
Cildinizi güneşten koruyabilir.

Bazı gözlemsel çalışmalar çikolata tüketimini kalp hastalığı ve demanstaki azalmalar ile ilişkilendirirken, sebep-sonuç ilişkisi kurmaz. Genelde çikolatanın faydası, kendisinden değil, flavanollerden (kakao çekirdeğinde doğal olarak oluşan biyoaktif bileşiklerden) kaynaklanmaktadır. Birkaç küçük klinik çalışma, yüksek doz flavanol tüketmenin kan damarlarını gevşetebileceğini ve beyine kan akışını tetikleyebildiğini bulsa da, kalp krizi ve felce karşı gerçekten koruma sağlayıp sağlamadıklarını belirlemek için daha fazla kanıt gerekir.

Harvard’a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesinde Koruyucu Hekimlik Anabilim Dalı Başkanı Jovann Manson’e göre“Flavanoller, kalp damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olmak için mevcut olan en umut verici ve heyecan verici beslenme müdahalelerinden biridir şeklinde konuştu.

Çikolatalar nasıl farklılık gösterir?
Çikolata, kakao katılarından, kakao yağından ve çeşitli oranlarda diğer bileşenlerden yapılır. Kakao çekirdeğinin yağsız kısmı olan kakao solitleri zengin bir flavanol kaynağıdır, kakao yağı (kakao yağı) ise flavanollerden tamamen yoksundur. İşte dört popüler çikolata ürününün farklılıkları.

Kakao tozu.
Bu form, kakao çekirdeklerinin bir macun içine fermente edilmesi, kızartılması ve ezilmesiyle üretilir, Yağ çıkarıldıktan sonra, kalan katılar ince bir toz halinde öğütülür. Bununla birlikte, doğal olarak işlenmiş şekersiz kakao çok iyi bir flavanol kaynağıdır ve kalorilerde nispeten düşüktür.

Bitter çikolata
Bu katı çikolata, kakao tozu, kakao yağı ve genellikle – ama her şekilde değil – şeker içerir. Ambalaj etiketleri genellikle koyu çikolatadaki kakao yüzdesini belirtir. Bu rakamlar yanıltıcı olabilir çünkü üründeki kakao tozu ve kakao yağının birleşik miktarına atıfta bulunurlar ve flavanol içeriği büyük ölçüde değişir. Birkaç kare bitter çikolata yiyerek 750 mg flavanol alabilseniz de bu sırada 700’den fazla kalori tüketiyor olabilirsiniz.

Sütlü çikolata.
Bu kremalı çikolata, kakao tozu, kakao yağı, süt katıları ve şekerden oluşur, Genellikle koyu çikolatadan daha fazla şeker ve daha az kakao tozu içerir. Kakao tozu oranı, koyu çikolataya göre daha düşük olduğundan, sütlü çikolata da flavanollerde daha düşüktür. Sütlü çikolatadan günde 750 mg flavanol almak, o kadar çok yemek yemenizi gerektirir ki, binden fazla kalori tüketmeniz ve tavsiye edilen şeker ve doymuş yağ alımını çok aşmanız gerekir.

Beyaz çikolata.
Teknik olarak çikolata değil, kakao yağı, süt katıları, şeker ve diğer lezzetlerden yapılır. Herhangi bir flavanol yoktur.

Flavanollerin bulunması
Herhangi bir çikolata ürünündeki flavanollerin miktarı, hasat edilen belirli kakao bitkilerinin genetiği, kakao mahsulünün yetiştirildiği toprağın oluşumu ve kakao çekirdeklerinin işlenme şekli gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Çoğu çikolata üreticisi flavanol içeriğini ürünlerinin etiketlerinde listelemez.

çikolata, beyaz, siyah, bitter, kakao, kolesterol
Kaynak :Harvard Health

Önceki İçerikEgzama nedenleri ve doğal yöntemler ile tedavisi
Sonraki İçerikIspanak ve faydaları
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.