ALOE VERA YAĞI
Kökeni
Anavatanı Güney Afrika olduğu düşünülen Aloe Vera Amerika’da, Hindistan’da ve Kanarya Adalarında binlerce yıldır yabani olarak yetiştirilmektedir. Aloe Vera tedavi edici özelliklerinden dolayı da yüzyıllardır kabul görmektedir. Farklı coğrafyalarda bir çok hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Örneğin Hindistan’da peklik giderici, güçlendirici özelliklerinden dolayı çok eskiden beri kullanılmaktadır. Bitkinin faydalarına o kadar inanılmış ki eski yıllarda reçeteye ilaç diye yazılmış , buna en güzel örnek ise M.Ö 1500 Mısır’da yazıldığı düşünülen yazma adı Ebers Tıp Papirüsünde Aloe Vera ‘nın reçetelere merhem olarak yazılmasıdır.
İçeriği
Aloe Vera bitkisinde bulunan jelimsi sıvının damıtılarak alınmasıyla elde edilir. Aloe türlerinin (A.vera, A.africana, A.ferox ve A.spicata gibi) yapraklarının kesilmesi veya ezilmesi ve alınan ürünün suyunun uçurulmasıyla elde edilen usare Aloe T.K., T.F. (Sarısabır) isimli droğu oluşturur. Bu drog parlak siyah renkli özel kokulu ve acımsı lezzetli kütleler halindedir. Tozlu sarı renklidir. %15-30 kadar antrasen türevi bileşikler içerir.
Aloe vera’nın soyulmuş ve dikensiz yapraklarında, orta silindire yakın bölgedeki parenima hücrelerinde bulunan müsilaj, Aloe vera jel adı altında son yıllarda baya bir önem kazanmıştır. Bu ürün antrasen türevleri içermez, ancak müsilaj bakımından çok zengin olup bu miktar %99.5 oranındadır. Ham ürün lifli bir jeldir, temizlenir, süzülür ve stabilize Aloe jeli hazırlanmış olur. Birleşiminde müsilaj yanında, polisakkaritler (glukomannan, mannoz türevleri; pektin), saponozit, vitamin, aminoasit, enzim ve bazı steroller bulunur.
Faydaları
Aloe jeli nemlendirici olarak kozmetik preparatlarda çok kullanılmaktadır, ayrıca güneş yanığı, yaralar, egzemada iyi edici etkisi vardır. Saç preparatlarının, el ve vücut losyonlarının bileşiminde de yer almaktadır.

ALOE VERA , ALOE VERA YAĞI, güneş yanığı, yaralar, egzema, tedavi, merhem, melhemi kozmetik, preparat

Kaynak:

Aloe Vera Yağı

Önceki İçerikSevgililer günü her gün olmalı
Sonraki İçerikDefne yağı ve faydaları
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.