Adaçayı Yağı- Uçucu Yağ
Botanik Özellikleri
Adaçayı, kuvvetli kokulu, çalımsı, bazen ağaç şeklinde, bazen otsu çalımsı yapıda, tek veya çok yıllık çok fazla türü (700) bulunan aromatik bir bitkidir. Endemik değildir.
Adaçayı Yağı Üretimi
Adaçayı yağı, adaçayı yapraklarından su buharı distilasyonu Yöntemiyle ile elde edilir. Yaş yapraklarda % 1 ve kuru yapraklarda % 2-3 oranında uçucu yağ bulunur. Bir diğer yöntem Adaçayı yaprakları ve meyvelerinden ( Süperkritik CO2 ) yöntemiyle elde edilebilir. Adaçayı yaprakları ve meyveleri toplanarak uygun koşullar altında kurutup ufalama ünitelerinde parçalanarak Süperkritik CO2 makinesinde yüksek basınç altında Adaçayı yağı elde edilir.
Adaçayı Yağı Nedir ?
Adaçayı Esansiyel Yağı baş bileşenleri Sclareol, Alfa terpineol, geraniol, linalil asetat, linalol, kariyofilen, neril asetat, ve germakren-D vardır. Adaçayı Yağı adaçayı yaprakları ve tohumlarından çıkarılır Salvia sclarea , çoğunlukla Orta Avrupa, yanı sıra İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa bölgeleri içinde yetiştirildi geçmişte Güney Fransa, İtalya ve Suriye’de bulundu günümüzde neredeyse dünya çapında yetiştirilmekte olan bu bitki özellikle Fas, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerden yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Adaçayı Latince kelime “adını clarus olarak alır Türkçe karşılığı “açık.” anlamına gelir. Bu İsim Orta Çağ boyunca “açık göz” olarak adlandırılır.

Faydaları
Saç dökülmesini önler.
Cildi temizleme özelliğine sahiptir.
Saçlarda oluşan kepeklenmeleri giderir.
Cilt yüzeyindeki sivilceleri gidermeye yardımcı olur.
Doğal afyodizyaktır.
Antibakteriyel özelliği ile bakteri öldürücü etkisi vardır.
Cilt lekelerine karşı etkilidir.
Antidepresan işlevi görerek olumsuz duyguları kişilerden uzaklaştırır.
Sinir sistemini düzenler.
Parlaklığını kaybeden ciltleri canlandırabilir.
Yaşlanma karşıtı etki gösterir.
Saçları güçlendirir.
Saçlı derinin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlar.
Cilt çatlaklarını iyileştirir.
Yara izleri ya da yeni oluşan yaralarda doğal bir tedavi seçeneğidir.
Bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir.
Ciltte sarkma problemlerini engeller.
Zihni tazeleyici etkilere sahiptir.
Aromaterapi masajı şeklinde uygulandığında rahatlama sağlar.
Göz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir.
Diş eti sorunlarında tercih edilebilir.
Ağız içi yaraları üzerinde etkilidir.
Cildi sıkılaştırıcı özelliği vardır.
Kış mevsiminde sık sık karşılaşılan göğüs ağrısı, solunum yollarında tıkanma ve öksürük problemlerine iyi gelir.
Balgam söktürücü olarak kullanılabilir.
Alzheimer hastalığında tedavi edicidir.
Ağız kokusunu engelleme özelliğine sahiptir.
Astıma iyi gelir.
Bronşit hastalığında destek bir tedavi seçeneği olanilir.
Kaynak:

Adaçayı Yağı

Önceki İçerikİmplant uygulaması nedir
Sonraki İçerikFındık yağı ve faydaları
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.