Ceviz Yağı : Ceviz meyvesi çok geniş bir kullanım alanına sahip olup son yıllarda insan sağlığı üzerine olumlu etkilerinin belirlenmesiyle kullanım alanları ve tüketim miktarları daha da artmıştır. Cevizlerin en önemli bileşim öğesi yağdır (%50-70). Yağ alımının sağlık riskleri taşıdığı bilinmesine karşın önemli olanın gıdanın yağ asitleri dağılımı olduğuna dair genel bir mutabakat vardır. Özellikle çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA) insan beslenmesinde çok önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Ceviz yüksek yağ içeriğine sahip olup, yağının yaklaşık %50-70’ini PUFA lar oluşturmaktadır. Cevizler sert kabuklu meyveler içinde en yüksek toplam PUFA içeriğine sahip meyvedir. Yüksek PUFA içeriği nedeniyle ceviz tüketiminin toplam plazma ve LDL kollestrolünü düşürdüğü ve bununda kroner kalp-damar hastalıklarını önlediği bildirilmektedir.
Ceviz, insan beynine şaşırtıcı bir şekilde benzeyen ve en az insanlık tarihi kadar çok eski bir meyve olan bu ceviz tropik bölgelerin dışında dünyanın her tarafında yetiştirilen ve herkesin çok beğenerek tükettiği, mutfağımızda her alanda kullandığımız bir tür kuru yemiş meyvesidir. Cevizin anavatanı aslında İran’ın Ghilan bölgesi ve Çin olarak bilinmektedir. Ceviz bölgenin doğal bitkisidir. Ceviz meyvesi kendi başlı başına bir şifa kaynağıdır. Çok meşhur çeşitleri olan Anadolu cevizi, İran ve İngiliz Cevizi olarak bilinen sadece birkaç çeşididir. Ceviz, doymamış yağ asitleri açısından omega-3, omega-6, omega-9 olarak çok zengin bir meyvedir. Faydalarını saymakla bitiremeyiz. Cevizden ceviz yağıda elde edilir. Soğuk pres uygulaması ile elde edilen yağ mutfakta, kozmetikte hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Şifa kaynağı olan bu ceviz yağının elde edilmesi kolay gibi gözükse de aslında zor ve zahmetlidir. Tonlarda sıkılan cevizden çıkan yağa bakılırsa da gerçek anlamda yağı da çok kıymetlidir.
• Antidepresan etkisi yüksektir, stresle mücadelede önemli rol üstlenir.
• Yüksek kolesterolü düşürür.
• B1, B2, B6 ve C vitaminlerini bünyesinde bulundurur.
• Kalp ve damar sağlığını korur.
• Saçı güçlendirir, geç beyazlama sağlar, kırışıklık gidermede yardımcıdır.
• Doğal E vitamini kaynağıdır. Hücrelerimizin yenilenmesine yardımcı olur

Önceki İçerikFındık yağı ve faydaları
Sonraki İçerikKolesterol hakkında tüm bilgiler
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.