Pek çok kadın günlük bakımlarında farklı makyaj ve cilt bakım ürünleri kullanmaktadır. Ancak bu ürünlerin önemli bir bölümü farklı kimyasallar içermektedir. Bu kimyasalların bir kısmi cildimiz ve vücudumuz için pek çok farklı tehlikeyi barındırmaktadır. Nu yazımızda Amerika’da güzellik, kozmetik, ve cilt bakım ürünlerinde yer alan kimyasallar ve etkileri üzerine yapılmış çalışmaların sonuçlarını derledik.
İşte makyaj ve cilt bakım ürünlerindeki 12 tehlikeli kimyasal

1. Sodyum loril sülfat (SLS)
Bulunduğu ürünler: şampuan, vücut yıkama, temel, yüz yıkama, gargara ve diş macunu
Yürütülen çalışmalar SLS’nin cilt tahrişi, kanser yaraları, cildin doğal yağ dengesindeki bozulmalar ve göz hasarlarına neden olduğu veya katkıda bulunduğu gösterilmiştir: Ayrıca, ağız ve çene etrafındaki sivilce (özellikle kistik akne) için önemli bir katkı olduğuna düşünülmektedir.

2. BHA
Bulunduğu ürünler: exfoliants, parfüm

Ulusal Toksikoloji Programı, bütillenmiş hidroksianisolü (BHA) “kanserojen etkisi beklenen” olarak sınıflandırır. Cilt depigmentasyonuna neden olabilir. Hayvan çalışmalarında BHA, karaciğerde hasara neden olur ve papillomlar ve karsinomlar gibi mide kanserlerine neden olur ve normal üreme sistemi gelişimi ve tiroid hormon düzeyleri ile etkileşime girer. Avrupa Birliği koku bakımından güvensiz olduğunu düşünüyor.

3. Triklosan ve triklokarban
Bulunduğu ürünler: diş macunu, deodorant, antibakteriyel sabun
1990’larda antibakteriyel ürünler her yerde yayıldıkça Triclosan kullanımı artmıştı. FDA bile, triklosan kullanan insanlara sağlığın yararı olmadığını kabul etmekte ve 2013 yılında, onu kullanan üreticilerin uzun vadeli zararlı etkileri olmadığını göstermek zorunda kaldıklarına karar vermiştir. Triklosan (sıvı ürünlerde) ve triklokarban (bar sabunlarında) hormonal bozulmalara, bakteri direncine, bozulmuş kas fonksiyonuna, bağışıklık fonksiyonuna ve artan alerjilere bağlanmıştır. Bunun yerine, çay ağacı yağı gibi doğal olarak antibakteriyel ve antiseptik maddeler kullanmak çok daha yararlıdır.

4. Aminofenol, Diaminobenzen, Fenilendiamin (Kömür Katranı)
Bulunduğu ürünler: saç boyası, şampuan

Ulusal Toksikoloji Programı ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’na göre, kömür işlemenin bir yan ürünü olan kömür katranı bilinen bir insan kanserojendir. Saç stilistleri ve diğer profesyoneller, neredeyse her gün saç boyasında bu kimyasallara maruz kalırlar. Avrupa bu bileşenlerin çoğunu saç boyalarında yasaklamıştır. FDA, kepek ve sedef şampuanları gibi özel ürünlerde kömür katranı yaptırımına rağmen, bu ürünlerin uzun vadeli güvenliği kanıtlanmamıştır.

5. Parabenler
Bulundu: makyaj, nemlendirici, tıraş jeli, şampuan, kişisel yağlayıcı ve sprey tan ürünleri

FDA östrojeni taklit eden parabenler ile meme kanseri, cilt kanseri ve azalmış sperm sayısını birbirine bağlayan, ancak zararlı olduğuna karar vermeyen çeşitli çalışmaları kabul etmektedir. Avrupa Komisyonu’nun Tüketici Ürünleri Bilim Komitesi’ne göre, propil ve butil paraben ve bunların dallı benzerleri gibi daha uzun zincir parabenler, izopropil ve izobütilparabenler endokrin sistemi bozabilir ve üreme ve gelişim bozukluklarına neden olabilir. Aynı zamanda “-paraben” ekine sahip içerikleri arayın – paraben içermeyen ürünler de bu şekilde etiketlenecektir.

6. Polietilen / PEG’ler
Bulunduğu ürünler: scrubs, vücut yıkama, makyaj, diş macunu

Yüzündeki veya dudaklarındaki o küçük plastik boncuklar ve peeling yıkamaları polietilenden yapılır (ciltte ceviz kabukları gibi doğal exfoliatorlardan daha yumuşak oldukları için kullanılır). Bu sentetik kimyasallar, ABD hükümetinin muhtemel bir insan kanserojenisi olarak gördüğü ve cilde kolayca nüfuz eden 1,4-dioksan ile kirlenir. Polietilen cildi tahriş edici olarak not edilmiştir ve kırılmış cilt üzerinde asla kullanılmamalıdır. Sertleşmelerdeki ve vücut yıkamalardaki polietilen boncuklar da atık sistemlerimiz tarafından filtrelenmez, bu sayede kirletici maddeler toplayabilir ve balık ve deniz hayvanları tarafından tüketildikleri su yollarına gidebilirler.

7. Retinil palmitat, retinil asetat, retinoik asit ve retinol
Bulunduğu ürünler: nemlendirici, dudak ürünleri, güneş koruyucu, yaşlanma karşıtı ürünler
Retinol ürünleri (genellikle yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunurlar) ters amaçlanan etkiye sahiptir ve güneş ışığında kanserojen hale gelirler, bu da sadece geceleri kullanılmasını ve retinol türevli bileşenler içeren güneş kremlerinden kaçınmayı önler.
8. Petrol distilatları
Bulundu: rimel
Petrolle ekstrakte edilmiş kozmetik içerik maddeleri kontakt dermatite neden olabilir ve sıklıkla kansere neden olan maddeler ile kontamine olur. Petrol rafinerilerinde, otomobil yakıtı, kalorifer yakıtı ve kimyasal hammadde ile aynı anda üretilirler.

9. “Parfüm”
Bulunduğu ürünler: nemlendiriciler, deodorant, losyon, yüz kremi, şampuan, saç kremi

Şirketlerin koku karışımlarındaki kimyasal maddeleri genellikle ürün etiketlerinde listelemeleri gerektirmez. ABD Çevresel Çalışma Grubu ve Güvenli Kozmetik Kampanyası’ndan son zamanlarda yapılan araştırma, etiketinde listelenen 17 markalı parfüm ürününde ortalama 14 kimyasal buldu. Bu Kokular bazı hormon bozucuları içerebilir ve dünyadaki ilk 5 alerjen arasındadır.

10. Oksibenzon
Bulunduğu ürünler: güneş kremi

Oxybenzone güneşten korunmada Bulunduğu ürünler en yüksek riskli kimyasallardan biridir. Vücuttaki östrojen gibi davranır, hayvanlarda sperm üretimini değiştirir ve kadınlarda endometriozis ile ilişkilidir. Hücreler ve laboratuvar hayvanları üzerindeki çalışmalar, oksibenzon ve metabolitlerinin hormon sistemini bozabileceğini göstermektedir. Bunun yerine çinko oksit veya titanyum oksit içeren güneşten koruyucular veya avobenzen’i seçin.

11. dibütil ftalat, toluen ve formaldehit
Bulunduğu ürünler: oje ve diğer tırnak ürünleri

“Toksik üçlü” olarak bilinen bu kimyasallar, doğum kusurları, endokrin bozulmaları, baş ağrıları ve solunum problemleriyle, özellikle tırnak salonu çalışanları ve sık sık manis veya pedis alanlarla ilgili olmuştur. Hamile kadınların tırnak ürünlerinden tamamen uzak durmaları tavsiye edilir. OPI ve Zoya gibi markalar bu kimyasalları ürünlerinden çıkarmaya söz vermişlerdir.

12. Hidrokinon
Bulundu: cilt parlatıcılar

FDA, bu cilt ağartıcı kimyasal maddenin maruz kalan ciltte “şekil değiştiren ve geri dönüşü olmayan” mavi-siyah lezyonlarla okronoz denilen bir cilt hastalığına neden olabileceği konusunda uyarır. Yasadışı şekilde ithal edilen cilt aydınlatıcılar, yetişkinleri ve çocukları zehirleyebilen ve özellikle hamilelik sırasında toksik olan cıva içerir. İthal cilt hafifleticilerine karşı dikkatli olun, açıkça etiketlenmiş içerik içermeyen ürünler satın almayın ve her zaman “cıva”, “calomel”, “mercurio” veya “mercurio chloride” içeren ürünlerden kaçının.

Kaynak:
https://helloglow.co/ingredients-to-avoid-in-makeup-and-skincare-products/

Sodyum loril sülfat, bha, paraben, Triklosan ve triklokarban, Aminofenol, Kömür Katranı, Polietilen, dibütil ftalat, toluen ve formaldehit, Hidrokinon, Parfüm, Oxybenzone

Önceki İçerikAflatoksin nedir, sağlığımıza etkileri nelerdir?
Sonraki İçerikHaftasonu daha çok uyumak yeterli mi?
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.