günler uzadıkça bedenlerimiz hormon seviyelerini otomatik olarak yeniden ayarlar. Kışın melatonin hormonundan daha fazla uyku üretiyoruz. Fakat bahar geldiğinde vücudumuz artan ışık seviyelerine tepki verir ve aktivite hormonu olan serotonin salınımını sağlar. Değişim, vücut üzerinde ağır bir yük oluşturabilir ve birkaç hafta daha yorgun hissetmemize neden olabilir.
Tipik olarak daha uzun günlere alıştıkça Mart ve Nisan ayları arasında hastaları 2-3 hafta kadar etkiler.
Dikkat Edilecek Belirtiler
İlkbahar uyuşukluk belirtileri herkes için farklıdır. Çoğu zaman, hastalar:
Yorgun
Asabi
sersemlemiş
Artmış baş ağrısı
Hava değişimlerine karşı yüksek hassasiyet Hissetmek
ya da moral bozukluğu

Çareleri
Bahar yorgunluğu sizi ele geçirdiyse, yerine koyabileceğiniz bazı kolay çözümler vardır.
Daha fazla serotonin serbest bırakmak için açık havada daha fazla zaman harcayın
Vücudunuzu aktif tutmak için egzersiz yapın
Meyveler, sebzeler ve vitamin ve mineral içeren her şey gibi daha sağlıklı seçenekleri yiyin
Sulu kalın, bol su tüketin

Sonuçta, belirtiler Nisan ortasına kadar yayılmalıdır. Vücudunuz yeni ritmine alışacak ve siz tüm olaylara geri döneceksiniz. Ancak, bu bahar uyuşukluk etkilerini hissediyorsanız, bunun normal olduğunu ve yalnızca birkaç hafta içinde kendi kendine geçeceğini bilin.
Kaynak:

Are You Feeling Springtime Fatigue?

Önceki İçerikKabarık , cansız ve zor taranan saçlara son
Sonraki İçerikKızarıklık, alerji ve kaşıntıya karşı doğal çözümler
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.