Ramazan sadece bir ibadet ayı değil, aynı zamanda vücudumuz için de bir dinlenme, yenilenme zamanıdır.

Uzun süre yememişseniz, orucunu açarken yavaş yemeyi ve bol miktarda sıvı ve az yağlı, sıvı bakımından zengin gıdalarla başlamanızı yararlı bulabilirsiniz.
Bol miktarda sıvı içmek, meyve, sebze, yoğurt, çorba ve güveç gibi sıvı bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, gün boyunca kaybedilen sıvıları kazanmak ve ılık sulandırmanın ertesi gününe başlamak için çok önemlidir. Tuz susuzluğu uyarır ve bu nedenle çok fazla tuzlu yiyecek tüketmekten kaçınmak iyi bir fikirdir. Sahur, oruç gündüz için gerekli sıvı ve enerjiyi sağlar, böylece sağlıklı seçimler yapmak oruçla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

İftar yemekleri genellikle kutlama zamanıdır. Çok fazla derin yağda kızartılmış, kremalı ve tatlı yiyecek tüketmek Ramazan ayında kilo almanıza neden olabilir. Ramazan, uzun vadede sürdürebileceğiniz diyetinizin dengesini iyileştirmek için değişiklikler yapmak için iyi bir zaman olabilir.

İçecekler – su, süt, meyve suları veya smoothie’ler – su, fazladan kalori veya ilave şeker olmadan hidrasyon sağlar. Süt ve meyveye dayalı içecekler bazı doğal şekerler ve besinler sağlar – bunlar aynı zamanda orucunu açmak için de iyidir, ancak oruç tuttuktan sonra çok fazla şeker ve kalori sağlayabildiklerinden oruç tuttuktan sonra çok miktarda şeker içmekten kaçının.

Hz. Peygamber’in zamanından beri geleneksel olarak oruç tutmak için yenen hurmalar, enerji için doğal şekerler sağladıkları, potasyum, bakır ve manganez gibi mineraller sağladıkları ve bir lif kaynağı oldukları için oruç tutmanın harika bir yoludur. Ayrıca kayısı, incir, kuru üzüm veya kuru erik gibi lif ve besin sağlayan diğer kuru meyveleride deneyebilirsiniz.
Meyve – Güney Asya kültürlerinde oruç tutmanın geleneksel bir yolu olan meyve, enerji, sıvı ve bazı vitamin ve mineraller için doğal şekerler sağlar.
Çorba – birçok Arap ülkesinde geleneksel, hızlı kesmek ve akışkan sağlamak için hafif bir yoldur. Geleneksel çorbalar et suyuna dayanır ve genellikle mercimek ve fasulye gibi bakliyat ve makarna veya tahıl gibi nişastalı yiyecekler içerir.

Önceki İçerikPolen alerjisine karşı ne yapılabilir?
Sonraki İçerikKumaş türlerini biliyormuyuz?
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.