“Avrupa Kişilik Özellikleri Dergisi”nde yayınlanan yeni araştırmalar, bazı kişilik özelliklerinin insanların ne kadar süreyle ve ne kadar iyi uyuduklarına bağlı olduğunu buldu.
Iowa State Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan çalışma yazarı Zlatan Krizan “Uyku çok dinamik ve biyolojik olarak düzenlenmiş, aynı zamanda kişisel bir özellik” dedi.
“Hangi kişilik özelliklerinin uykunun doğasını ve ritmini öngördüğünü ortaya çıkarmak, klinik olduğu kadar teorik bir bakış açısından da önemlidir. Artı, yaşam boyu uykusuzluğumun kim olduğumuza uykunun dair neler gösterebileceğini bulmam için beni motive ettiğini itiraf etmeliyim. ”

Araştırmacılar, ABD Çalışmalarında Orta Yaşam Gelişimine katılan 382 kişiden verileri analiz etti. Çalışma, temel kişilik özelliklerinin ilk iki değerlendirmesini içerdi. Birkaç yıl sonra, katılımcılar uykuda uyku izleme cihazları taktılar ve bir hafta boyunca uyku kalitesinin günlük değerlendirmelerini yaptılar.
Bulgular, Büyük Beş kişilik özelliklerinden ikisinin uyku kalitesi ile ilgili olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, daha nevrotik ve daha az vicdani bireylerin uykularında daha fazla rahatsızlığa maruz kalma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Daha fazla nevrotik birey de, ne kadar uyudukları konusunda daha fazla değişkenliğe sahip olma eğilimindeydi.
“Bir kişinin nasıl uyuduğu kısmen kişilik yapılarına yansır. Örneğin, olumsuz duygulara daha fazla yatkın olan bireyler ve kendi kendini kontrol etmekte zorluklar, bir geceden diğerine daha değişken bir uykuya sahipti; PsyPost’a söyledi.
Araştırmacılar çalışmanın özellikle nedensellik açısından kısıtları olduğunu belirttiler.

https://www.psypost.org/2019/05/study-finds-how-a-person-sleeps-is-partially-reflective-of-their-personality-53752#.XO1lO18Owug.twitter

Önceki İçerikKumaş türlerini biliyormuyuz?
Sonraki İçerikDiş macunu seçimi ve Fluoridin zararları
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.