Gül uçucu yağının sağlık yararları

Cilt bakımı ve tedavisi – Gül esansiyel yağlarının akne, su çiçeği, sivilce, iz ve stresin neden olduğu iltihap izlerini, göz altındaki koyu halkaları veya çatlakları azalttığına inanılır. Hamilelik ve kilo kaybı nedeniyle oluşan çatlaklar da bu esansiyel yağ ile azalır. Bunun nedeni, yağda aşırı antioksidanların bulunmasıdır.
Yara tedavisi – Gül yağının cilde uygulanması enfeksiyonun gelişimini azaltabilir ve yaraların septik olmasına yardımcı olabilir.
Depresyon tedavisi – Rehabilitasyon merkezlerine başvuran hastalara, anti-depresan etkilerini arttırmak için normal ilaçlarıyla birlikte gül yağı verilebilir.
Enflamasyonun azaltılması – Gül yağı, analjezik özellikleri nedeniyle hastanın ateşi, gut ve artrit ağrısını yatıştırmakta çok yardımcıdır.
Mide bozukluğunun azaltılması – Aşırı gaz, sindirim bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu ve kalp yanması sıklıkla ciddi mide hastalıklarına neden olabilir. Ancak bunlar gül yağı kullanılarak azaltılabilir veya yatıştırılabilir.
Bakterilerin inhibisyonu – Gül yağı önemli bir bakterisit görevi görür. İshal, kolera ve bakteri tezahürünün neden olduğu diğer hastalıkların tedavisinde büyük ölçüde kullanılır. Bazen, iç sindirim organları bakteriler tarafından iltihaplanır. Bu durumlarda gül yağı kullanımı da bakterileri yok etmede yardımcı olur.

Kaynak:

4 Major Differences Between Essential Oils and Extracts

Önceki İçerikDiş macunu seçimi ve Fluoridin zararları
Sonraki İçerikLokanta usulü ezme tarifi
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.