Kepek, hem erkek hem de kadınlarda kafa derisinin ölü hücre kırıntıları ile kaplanması nedeniyle oluşan ortak bir sorundur.

Kepek oluşumu endişe konusu değildir, normaldir, ancak kepek sınırı aşarsa uygun tedavinin bulunması gerekir

Kepek oluşumunun nedenleri :

Dahili sebepler:


-Alerjik nedenlerden olabilir şeker veya yüksek oranda yağ içeren yiyeceklere maruz kalmak bu sorunu tetikler .

Bu alerjinin komplikasyonları kaşıntılı kafa derisi ve kepek olabilir.

-Ayrıca hormonal dengesizlik, korteksin iç nedenlerinden biri olabilir.

-B vitamini eksikliği ve çinko eksikliği de kepeğe neden olabilir .

Dış nedenler :

-Boya ​​ve saç spreyi gibi saç bakım ürünlerinin aşırı kullanımı kepeğe neden olabilir .

-Şiddetli hava değişimlerine ve düzensiz saç yıkamaya maruz kalmak kepek oluşumunu arttırır.

-Bazıları yağlı bir saç derisine sahiptir ondan dolayı kepek yayılmasına katkıda bulunan seboreik dermatit gelişebilir .

Çok kuru cilt aynı zamanda kepek için önemli bir nedendir.

bu sorunu evde aşağıdaki yöntemleri kullanarak tedavi edebilirsiniz:

  1. Badem yağı ile biraz zeytinyağı karıştırın ve saç derisine masaj yaparak uygulayın en az 1saat bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Bu tarifi her ay tekrarlayın
Nemli ve sağlıklı saçlara sahip olmak için .

Hindistan cevizi suyunu iki damla limon suyu ile karıştırın ve saçınızı karışımla iyice ovalayın yarım saat bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Kepek için sirke :

Elma sirkesi, mantarların neden olduğu kabuğu ortadan kaldırma ve önleme yeteneğine sahip doğal bir malzemedir.

Bir bardak Elma sirkesi , bir buçuk bardak suyla karıştırıp saçınızı karışımla yıkayın havluya sarın en az yarım saat bırakın, ardından ılık suyla yıkayın.

Kepek önleme yöntemleri :


Kepek oluşumunu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Saçları haftada iki kez yıkayın ve saç bakım ürünlerinin kullanımını abartmayın.

Saçı zararlı kimyasallara, özellikle de boyaya maruz bırakmaktan kaçının.

Saçları sıcaklık değişimlerine maruz bırakmayın.

Vücuttaki yağ asitlerinin dengesizliği kepeklenmenin ana nedeni olabilir , omega-3 bakımından zengin sağlıklı besinler tüketmeğe dikkat edin .

Önceki İçerikLokanta usulü ezme tarifi
Sonraki İçerikLazer hakkında detaylı bilgiler
Herkese mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileklerimle.. Kimya alanında yurt dışında üniversite eğitimi tamamladıktan sonra Kimya, gıda ve sağlık alanında uzun yıllardır bireysel olarak araştırmalar yapmaktayim. Yaklaşık 1 yıl kadar yurt dışından gelen hastalara yönelik olarak Uluslararası Sağlık Koordinatörü olarak çalıştım. Beslenme, gıda ve sağlık konularını yakından takip eden bir kişi olarak başta Avrupa ve ABD olmak üzere takip ettiğim önemli bilgileri sizlerle paylaşmak için bu siteyi hayata geçirdim. Sizler de; Önemli bulduğunuz haber ve bilgilerin sitemizde yayımlanması, sitemize içerik katkısı yapmak Sitemizle ilgili görüş ve önerilerde bulunmak Sitemize işiniz, işletmeniz, ürünleriniz ile ilgili reklam vermek için Ekonomikanne@yahoo.com adresinde bizimle irtibata geçebilirsiniz. Yararlandığımiız kaynaklar İngiltere ve ABD Kamu sağlık otoriteleri, kurumları Sağlık araştırma enstitüleri, sağlık ve gıda üzerine bilimsel araştırma, makale ve çalışmalar ve bunların yanı sıra meslek birlikleri ve örgütlerinin bilimsel yayınlarıdır. Tüm bunlara rağmen sitede yer alan tamamen tavsiye niteliğindedir ve kişiler kendi sağlık durumlarını dikkate alarak ilgili uzman kişi ve kurumlarla konsültasyon halinde olmalıdır. Bu sitede yer alan görsel, içerik ve bilgi anlamındaki tüm yazı ve makalaler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir şekilde asla tedavi unsuru ve tedavi önerisi taşımaz. Site içeriğini tanı ve tedavi aracı olarak kullanımından doğacak tüm sorumluluk ve sonuçlar kişiye aittir. Zira, tanı ve tedavi, hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte her hasta için farklılık gösterebilir. Bunun yanında, tıpta tanı ve tedavi, teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün farklılaşmaktadır ve gelişmektedir. Sitemizde verilen bilgiler her gün yenilenmediğinden, tüm bilgiler kişinin doktoruna danışılarak kontrol edilmelidir. Herkese, İyi okumalar, sağlıklı ve doğal bir yaşam temennisiyle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.